Terk Edilmiş Sovyet Estetiği

Elena Amabili ve Alessandro Calvaresi, Batı Avrupa’daki Sovyet mevcudiyetini araştırdıkları çalışmada terk edilmiş konut bloklarındaki yaşamsal izlerin peşine düşmüşler ve artık var olmayan bir dünyanın görece az hesaba katılmış bir yönünü, içtenliği -ya da içselliği- araştırmışlar.   

Amabili ve Calvaresi, Letonya’nın terk edilmiş Irbene şehrindeki metruk panel binaları* fotoğraflarken Soviet Innerness isimli proje fikrinin doğduğunu belirtiyorlar. 1971 yılında gizli radar merkezi ve Sovyet askeri birlikleri Irbene’ye komşu bir vaziyette konumlandığı için şehir bu birliklerin aileleri için kurulmuş ve Sovyet kültürünü yansıtan hızlı ve ucuz yöntemlerden biri olan panel binalar ile toplu konutlar inşa edilmiş. 1993 yılında boşaltılmış olan şehri gezerken insanların bu konutlarda mutlu olup olmadıklarını, hangi işlerle uğraşıp nasıl bir günlük hayata sahip olduklarını merak eden Amabili ve Calvaresi, bu bağlamda duvarlara odaklanmayı tercih etmişler. Fotoğraflarda evin nasıl döşendiği, hangi renklere sahip olduğu gibi detaylar geçmişin izlerini iletirken duvarların yırtıklar şeklinde ortaya çıkardığı katmanlarsa melankolik ve bir o kadar ilgi çekici sahneler olarak sunuluyor.

Sıkıcı ve soğuk olduğu konusunda genellikle hemfikir olunan toplu konutların ardında bir yaşam olduğunu vurgulayan ikili, dış çeperin grisine karşılık içerdeki yaşamın renklerle dolu olabileceğini gösteriyor. Bu anlamda her bir fotoğraf, aynı açıyla çekilerek geride kalan izlerin kataloğu oluşturulmuş.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

*Plattenbau

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir