Semixllas3

Peru: Yereli Tasarlamak

2016 Venedik Bienali’nde Peru pavyonunun odak noktası olarak Amazon köylerinde modüler okullar tasarlama amacıyla yola çıkan Plan Selva projesi seçildi. Bu projenin yanı sıra Peru’da Construyeldentidad ve Semillas organizasyonları da yerel verileri, teknikleri ve malzemeleri kullanarak çeşitli projeler gerçekleştiriyor.

Construyeldentidad, geleneksel malzeme ve teknikleri öğrenciler, profesyoneller ve halkla birlikte yenilikçi çalışmalar için kullanıyor. Proje, yerel malzeme kullanımının değerini katılımcı ve disiplinlerarası yöntemlerle artırmayı; araştırmayı, yenilikçiliği ve bu tasarımların yayılmasını tetiklemeyi amaçlıyor. Construyeldentidad’a göre projelerinin katılımcıları sadece binaların kullanıcıları değil, aynı zamanda inşaatla ilişkili profesyoneller, akademisyenler ve öğrenciler. 2013 ve 2014 yılları arasında ahşap ve palmiye yapraklarını kullanarak Peru’da bir kamusal merkez, barınak ve okul inşası tamamlamışlar.

2014 yılında kurulan Semillas ise eğitsel amaçlarla okullar tasarlıyor. Oluşturdukları platformları hem öğrenme hem de buluşma merkezi olarak tasarlıyorlar. Toplanma, iletişim veya sadece oyun oynamak için avluları projelerinin ana öğesi olarak tasarlayan organizasyon; aynı anda kitaplık ve atölye alanı gibi işlevler için kullanılabilecek çok amaçlı sınıflara da projelerinde yer veriyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir