Oyun Şeridi

Amsterdam’da aslen 1891 yılında inşa edilen ve belediyenin en büyük park projesi olan Oosterpark, bir yenileme geçirdi. Yeni park, merkezine kum havuzuna konumlanan ve tırmanma, dolaşma, sallanma gibi işlevleri barındıran bir strüktürü alıyor.

Gerek çevre halkı gerek üniversite için bir rekreasyon alanı olan park, çevresiyle daha iyi iletişim kurabilmesi için masterplan dahilinde yenilenmeye başlandı. Parka arkasını dönen binaların arasına sızacak yeni park, kaldırılacak olan “sınır”larıyla özel alanları kamulaştırmayı amaçlıyor. Bu anlamda çitleri kaldırılan park, bitkisel zeminleriyle binaların bahçelerine giriyor.

“Şerit” olarak adlandırılan ve parkın odak noktası haline gelen strüktür ise bir dizi kolonla zemine tutunan bir oyun elemanı oluşturuyor. Ağaçların arasından geçen, kimi yerde yükselen ve kimi yerde toprağa yaklaşan yapı, çocukları keşfe yönelik bir deneyime davet ediyor. Üzerindeki fileler tırmanma alanı yaratırken şerit üzerinde sallanma, koşma gibi aktiviteler için de alanlar bulunuyor.

Fotoğraflar: © Marleen Beek

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir