2

Mary’nin Gemisi

Gerilla bahçeler ve kentsel tarım gibi uygulamaları son zamanlarda sık sık konuşuyoruz. Tüm bu uygulamaların ortak amacının aslında kamusal olanın kamu tarafından özgürce kullanılabilmesine dayandığını söyleyebiliriz. Sanatçı Mary Mattingly de bu düşünceyle yola çıkarak New York’taki kamusal bir alanda sebze bahçesi kurmak istemiş. Ne var ki bu girişiminden sonra kamusal alanda sebze yetiştirmenin yasal olmadığını öğreniyor ve “mekan” ile ilgili yeni arayışlara giriyor. Ardından Mattingly, Swale adını verdiği bir dubayla New York’taki Hudson Nehri’ne açılıyor.

Projesine sponsorluk da alan sanatçı, dubayı yüzen bir bahçe haline getirmiş. Yenebilir ve iyileştirme amaçlı bitkilerin bulunduğu bahçeye gelen ziyaretçilerse istedikleri bitkilerden toplayabiliyor.

3

Mattingly, projesiyle bölgedeki gıda politikalarını eleştirerek kentlilerin gıdalarını kamusal mekanda yetiştirebilmesinin önünü açmaya çalışıyor. Çeşitli etkinliklerin ve atölyelerin de düzenleneceği Swale’i nehir boyunca nerelerde bulabileceğinizi ise proje sayfasından öğrenebilirsiniz.

5

Fotoğraflar: © swaleny.org

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir