Kum Torbalarıyla Örülen Yapı

Sosyal sorumluluk ve sürdürülebilir çevre tasarımı kavramlarıyla çalışan Luyanda Mpahlwa Design Space Africa ekibi, kum torbalarını kullanarak Cape Town’da bir yemekhane tasarladı. Eğitsel faaliyetler için kullanılan yapı, aynı zamanda öğrenciler için kantin işlevi de görüyor.

Cape Town doğumlu Luyanda Mpahlwa, Güney Afrika’da mimarlık eğitimi alırken katıldığı politik gösteriler nedeniyle Afrika’da beş yıl hapis yatmıştı. Daha sonra Almanya’ya giderek yüksek lisans eğitimini tamamlayan Mpahlwa, 2000 yılında yeniden doğduğu yere döndü ve 2009 yılında kendi ofisini açtı. Mimarlık ve teknoloji ara kesitinde gerçekleştirdiği projelerden biri olan Soup Kitchen’da, tıpkı diğer projelerinde olduğu gibi, Afrika kültürünü çağdaş mimarlık teknikleriyle birleştiriyor. 140 metrekarelik iki katlı yapı, iThemba Labantu Toplum Merkezi Kompleksi’ne bağlı olarak çalışıyor. Ekibin, eski konteynerleri ve kum torbalarını kullanarak tamamladıkları yemekhane; mutfak ve kantin olarak kullanılırken bilgisayar eğitimi gibi eğitsel faaliyetlere de hizmet ediyor. Düşük bütçeli proje, kullanım olarak işlevsel fakat aynı zamanda da sürdürülebilir bir yapı olarak tasarlanmış. Kapalı mekanların yanı sıra mutfakta kullanılan sebzelerin yetiştirilmesi için bir bahçe de yapının arka bahçesine konumlandırılmış.


İnşaat süresince iThemba Labantu halkı da binanın yapımına yardımcı olmuş. Enerji etkin çözümler, güneş enerjisi kullanımı, atık yönetimi ve yağmur suyu depolama gibi teknikler projeye dahil edilirken halk da bu konularda bilgilendirilmiş.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir