Hiçbir Yerin Kralları

Meksikalı genç yönetmen Betzabé García’nın filmi Los Reyes del Pueblo Que No Existe (Hiçbir Yerin Kralları), yükselen sular nedeniyle terk edilmiş bir kasabadaki hayatı belgeliyor.

2009 yılında Picachos Barajı’nın inşa edilmesinin ardından çeşitli bölgelerde sel baskını yaşayan Meksika’daki San Marcos kasabasında artık yalnızca üç aile yaşıyor ve onların “sürreal” yaşamı García’nın anlatımıyla tekinsiz ama bir o kadar ilgi çekici bir dünyayı gösteriyor. Suların yükselmesinden önce 400’den fazla ailenin yaşadığı kasaba, 2009 yılından sonra kimlik değiştirerek belki de post-apokaliptik bir dünya tasvirine yaklaşıyor. Öte yandan García “Kasabanın güzelliğini yakalamak istedik. Filmdeki bazı anlar bir çeşit cenneti gösteriyor gibi.” açıklamasıyla bunun aksini işaret ediyor.

Meksika’nın Sinaloa eyaletinde yaşayan yönetmen, San Marcos kasabasını terk etmeyi reddeden üç ailenin sularla mücadelesini anlatıyor. Üç ailenin bu süreçte farklı seçimleri olmuş. Örneğin bir aile terk edilmiş evler arasından görece geniş ama bir o kadar eski olan bir eve taşınmış; komşularını ve arkadaşlarını kaybetmiş olmalarına rağmen hayatta yeni fırsatlarla karşılaştıklarını belirtiyorlar. Bir başka aile ise kiliseyi temiz ve düzenli tutarak günlük bir rutini devam ettiriyor. Sokaklarda sandallar ile gezip hala kümes hayvanlarını yetiştiriyorlar.

Filmden bazı fragmanlar:  

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir