Gelecekteki Kentler

Fotoğrafçı Noah Addis, Future Cities isimli fotoğraf serisinde dünyanın farklı kentlerindeki enformel yerleşimleri ziyaret ederek evlerin mimarisine ve burada yaşamak zorunda olan insanların oluşturduğu müşterek kent peyzajına odaklanmış. Aşırı yoğun kentlerin gecekondu bölgelerini 2009 yılında araştırmaya başlayan fotoğrafçı Sao Paulo, Rio de Janeiro, Lima, Meksiko, Mumbai, Kahire, Dakka kentlerini fotoğraflamış. Addis, başlarda küçük bir kamerayla bilinçsiz bir şekilde kent çeperlerinde gezerken zamanla yerleşimlerin ihtiyaçlara göre evrilen “organik” yapısıyla ilgilendiğini belirtiyor. Mimarsız mimarlık kümesine dahil olan konutların benzerlik ve farklılıklarını belgeleyen fotoğraflar, gelecekte daha fazla insanın enformel yerleşimlerde yaşama zorunluluğunu da akla getiriyor.

Enformel yerleşimlerin çoğu zaman negatif bir perspektifle aktarılması genelleşmiş bir durum. Elverişsiz arazilerdeki konutların elektrik ve temiz su gibi altyapılarının olmayışı belgelenir örneğin. Addis, bu gerçeği kabul etmekle birlikte “bu tip yerleşimlerdeki yaşamın ne kadar normal olduğunu” fark ettiğinde çok şaşırdığını söylüyor. Tabii öte yandan normal yaşamın ne olduğunun cevabının her zaman devletlerin yaptırım yöntemleriyle birlikte herkes için değişken ve belirsiz kaldığını düşünmek de gerekiyor.

Yerleşimleri kuran insanların yaratıcılıklarına ve zorluklarla mücadele etme gücüne vurgu yapmak istediğini belirten Addis, konut ve barınma ihtiyacının temel bir zorunluluk olduğunu ekliyor.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir