Geleceğin Kent Gezginleri

Tasarımcılar ve araştırmacılardan oluşan Interactive Architecture Lab, insan ve doğa arasındaki etkileşimi güçlendirmek için Reearth adlı bir proje üzerine çalışıyor. Ekipte yer alan ve aynı zamanda Bartlett Mimarlık Okulu’nda yüksek lisans yapan William Victor Camilleri ve Danilo Sampaio ise proje kapsamında “kent robotu / bahçıvanı” olarak nitelendirdikleri Hortum Machina B tasarımlarını hayata geçirdiler.

Tasarım strüktürü, üçgen profillerin birbirine bağlanarak oluşturduğu bir küre. Yarı geçirgen kürenin ortasında ise bitkiler yer alıyor. Küre, sensörleriyle çevresel koşulları analiz ediyor ve ortamın kendi habitatını oluşturmak için uygun olup olmadığına karar veriyor. Merkeze yerleştirilen motorlar ise kürenin dengesini ve hareketlerini kontrol ediyor ve eğer ortamın uygun olmadığına karar verirse yeni bir noktaya doğru harekete geçiyor. Theo Jansen’in kinetik enerjiyi kullanarak hayat verdiği heykellerini hatırlatan kent robotu, yeterince güneşten faydalanamayan bitki birimlerini de yüzeye yaklaştırıyor.

“Biz mimarlar olarak bitkileri, insanların onları asıl ‘yaşayan sistemler’ olarak düşünebileceği şekilde binalarla birleştirme ihtiyacını duyuyoruz.” diyen ekip, asıl amaçlarının da bitkileri, bizlerle birlikte yürüyebilecek, iletişime geçebilecek şekilde toplumun bir parçası haline getirmek olduğunu belirtiyor.

Fotoğraflar: © Interactive Architecture Lab

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir