Fotoğraflar: © basurama.org / CCBY-NC-SA 4.0

Atıklarla Tasarlamak

Eski bir deyiş vardır: “Birinin Çöpü Başkasının Hazinesidir.” İlk tohumları Madrid Mimarlık Okulu’nda atılan Basurama ekibi de bu deyişten yola çıkarak Taipei’de çöplüklerde buldukları atıkları dönüştürerek iki adet oyun parkı tasarladı. “Taipei’yi Yeniden Yarat” isimli projeyi tasarımcıları ile konuştuk.

(English is below.)


Dünya Tasarım Başkenti Taipei (World Design Capital in Taipei) için tasarladığınız oyun parkları, hem ölçek hem de tasarım açısından konvansiyonel oyun alanlarından ayrılıyor. Bu tip tasarımların çocuklar için daha heyecan verici olduğunu düşünüyoruz. Park kullanıma açıldıktan sonra benzer geri dönüşler aldınız mı?

Basurama: Bildiğiniz üzere atık malzemelerle ve özellikle de yerli atık malzemelerle çalışıyoruz. Bizim bakış açımıza göre Tayland’a belki de Asya’ya özgü bir malzeme olan su tankı ile oluşturduğumuz oyun elemanı ve bütün dünyada kullanılan ama süresini doldurduktan sonra atık olarak değerlendirilen elektrik direkleri daha önce kullanmadığımız malzemelerdendi. Atık malzemelerle çalışmak sizi yaratıcı olmaya, “kutunun dışı”nı düşünmenize, “alışılmış” veya “genel” kullanım sınırlarını genişletmenize hem izin verir hem de zorlar. Halihazırda sahip oldukları gibi bir oyun parkı ya da kamusal açık alan yaratmak istemedik. Öte yandan belediyenin bütün mekanları ve oyun parklarını aynı yapmak gibi bir baskısı var ki bu durum herkes için sıkıcı.

Fotoğraflar: © basurama.org / CCBY-NC-SA 4.0
Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0

Çocukların ve halkın başka kamusal alanların da mümkün olduğunu deneyimlemelerini ve eğlenmelerini istedik. Hem açılışta hem fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla tasarladığımız parkların, çocuklar için daha heyecanlı olduğunu düşünüyorum; çünkü farklı dokular, dürtüler, ne yapacaklarını söylemeyen fakat keşfetmelerine ve oynamalarına izin veren farklı maceralar üzerine düşünüyoruz.

Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0
Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0

Projenin tasarım süreci, uygulama sürecinden çok daha uzun. Tasarım süreciyle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Basurama: Tasarım süreci uzun bir evre, bu süreçte halkla, kullanıcılarla, mahalleliyle röportajlar yaptık, kamusal alanlarda ve parklarda neleri kaçırdıkları ile ilgili tartıştık, malzemeler için araştırmalarda bulunduk -ki bu tasarım ortaklarımızdan City Yeast için de zorlu bir çalışma süreciydi.

Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0
Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0

Malzemelere, her park için hedef kitleye ve ana kullanıcılara karar verdiğimizde hem Madrid hem de Taipei’de yaratıcı toplantılar yaptık, mümkün olduğunca farklı fikirler geliştirdik ve sonrasında alanlar için hangilerinin daha uygun olduğuna karar verdik.

Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0
Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0

Yerel halk projenin sadece deney aşamasına mı katıldı, yoksa başlangıçtan bu yana onlarla iletişim halinde miydiniz?

Basurama: Onlarla sürecin en başından beri iletişim halindeydik. Tasarım ortaklarımızdan City Yeast ile bütün aşamalar hakkında herkesi bilgilendirmek üzere birlikte çalışıyoruz, iş birliği ve geri dönüşler bekliyoruz. Şimdi ise kullanıcılar parkları test ediyor ve düzeltmeler onlar tarafından yavaş yavaş yapılıyor.

Tasarımlarınızda Taipei’de olduğu gibi yerel malzemeleri kullanıyorsunuz. Siz yerel kaynaklı objeleri deneyimlerken bu durum çocukları nasıl etkiliyor? Örneğin onlar için eğitici olduğu söylenebilir mi?

Basurama: “Çöp”ü her zaman artık istemediğimiz ya da bizim için gerekli olmayan şeyler için bir “etiket” gibi söyleriz, ama bu onların başka kullanımları olamayacağı ya da başkaları tarafından kullanılmayacağı anlamına gelmez. Çoğu zaman çocuklar çöple oynadıklarının ya da çalıştıklarının farkına varmadılar. Çocukken uzun saatler boyunca bir oyuncağın kutusuyla oynadığımı hatırlarım; çünkü oyuncak sadece tek bir kullanım ya da amaç için tasarlanırken kutu pek çok ihtimale izin verir.

Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0
Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0

Öte yandan çöple çalışmanın geri dönüşümün önemi ve ne kadar tükettiğimiz üzerine düşündüreceğine, ürettiğimiz çöp miktarını daha görünür kılacağına ve daha önce de belirttiğim gibi yaratıcılığı uyandıracağına inanıyoruz.

Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0
Fotoğraflar: © basurama.org/CCBY-NC-SA 4.0

Türkiye’de neredeyse bütün parklar aynı oyun elemanlarına sahip. Belediyeler genellikle aynı firmaların ürettiği tek tip elemanları kullanmayı tercih ediyor ve farklı oyun parkları tasarlamıyorlar. Öte yandan, elbette her şeyi en baştan tasarlamaya da gerek yok, yani nasıl oynanacağını yeniden keşfetme zorunluluğu yok. Ancak oyun elemanlarında aynı tipolojinin devam etmesi sıkıcı bir homojenlik yaratıyor. Madrid’de bu durum nasıl? Parkları ve oyun alanlarını kim tasarlıyor?

BasuramaKesinlikle! Bu Taipei’de de diğer pek çok şehirde de aynı. Madrid’de de yaygın ama biz burada kullanıcıları tarafından inşa edilen ve çocuklar tarafından kuralları konan farklı parklar yapıyoruz. Madrid şehir merkezindeki “Almendro 3” buna bir örnek. Bir parseli kullanıma açmak ve onu çocukların oynaması için iyileştirmek üzere çevre halkı, yerel dernekler, belediye ve çocuklarla birlikte çalışıyoruz. Herkes birkaç bank haricinde “tasarlanmış” bir şey istemediğinde hemfikir. Çocukları serbest bırakarak onların büyük bir kum dağı, tırmanabilecekleri ya da saklanabilecekleri bir mekan gibi ne istediklerini keşfedebilirsiniz.


The playgrounds that you’ve designed for the World Design Capital in Taipei are different from conventional playgrounds in terms of form and scale. This kind of designs are far more exciting for children, i guess. Did you receive any similar kind of feedback for your design?

Basurama: As you might know in Basurama we work with trash materials, and we always work with local trash materials. In the case of water tank playground it was a material that we had never used before, a really Taiwanese material (Asian maybe) from our point of view; in the case of the lamppost is something you can find all over the world but that is discarded once they finish their common use. Working with trash materials allow you and force you to be creative, to think out of the box and to expand the limits of what it is “common” or “usual”. We did not want a playground or an open public space as the ones they already have. There is some pressure over government to avoid making all the spaces the same, all the playgrounds the same, that is boring for everybody.

We wanted to make kids and citizens to experiment, to have fun, to enjoy and to reflect that other public spaces are possible. And I think, by what I saw in the opening and by the rest of the pictures that they are far more exciting for children, because we have, also, thought about them, about having different textures, different stimulus, about having a different adventure each time by not saying what to do, but let them discover and play.

The project’s design phase is longer than the construction phase. Can you tell us more about the design process?

Basurama: The design process is a long phase, we have been having interviews with citizens, neighbors, users, we have discussed about what did they miss in public space and in parks, we have search for materials (which is also a hard work that our counterpart City Yeast have worked very hard in).

When you have decided which materials, the target group and main users for each park, we have make creative meeting both in Madrid and in Taipei, and together, to pop up as many ideas as possible and then we have been discussing which ones were more suitable for our spaces.

Were local people just included in experimentation phase of the project, or have you been in touch with them just from the beginning?

Basurama: As I already mention we have been in touch with them from early stages. We have been working together with our counterpart City Yeast to inform everyone of our steps and we have look for they feedback and collaboration. Now the users are testing the parks and improvements can be made little by little by themselves.

You are working with local materials in your designs and you used local trash in Taipei. How does it affect children when you are experimenting with locally sourced objects like trash? For example is it an educative process for them?

Basurama: We always define trash as a “Label” that we use for things that we do not want any more, or they have no further use for us….but that does not mean that they could not have other use or that they could not be use by others. In most of the occasions, kids did not even realize that they are working and playing with trash. I remember being a kid and playing with the box of the toy for hours, because it had multiple possibilities, while the toy is usually design for only one use or propose.

We also believe that working with trash allow you to reflect about the importance of reuse, about how much we consume and visibilize how much waste we produce, and also help you to stimulate, as I mention, creativity.

In Turkey, almost all of the public parks have the exact same playing components. The municipalities actually prefer to use the default products of the similar companies, they don’t design different playgrounds. On the other hand, of course there is no need to design everything from the beginning, i mean you don’t have to reinvent how to play etc. But this choice of using the same components creates a boring homogeneity. How are the situation and design process in Madrid? Who designs public parks and playgrounds there?

Basurama: Exactly! That’s what is happening in Taipei and in many cities. In Madrid is also common, but here we do have examples of different “parks” build by the own users and rule by the kids. One example is “Almendro 3” in Madrid city centre. We have been working with neighbours’, local association, municipality, kids ….. to open an empty lot and recover it for the kids to play. Everyone agreed that they did not want any pre-design just a few benches. By letting kids play you can discover what the want, a big sand mountain, a place to hide, a place to climb etc.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir