Untitled-1

Atık Şişelerden Köy İnşa Etmek

Robert Bezeau, Panama’nın Bocas Del Toro şehrinde geri dönüştürülmüş plastik şişeler ve çelik strüktür kullanarak bir köy inşa ediyor. 2012 yılında bir geri dönüşüm programı oluşturan Bezeau, bir milyon şişe topladı. Çelik strüktürle inşa ettiği ilk yapı, iki yatak odalı bir yaşam alanı sunuyor. Proje kapsamında ise 120 konutun inşa edilmesi bekleniyor. Araları şişelerle doldurulan çelik taşıyıcılar, deprem gibi doğal afetlerde de bir koruma sağlıyor. Ana strüktür tamamlandığında konut, sıva katmanıyla kapatılıyor.

Üç aşamalı projenin ilk etabı tamamlandığında, proje ekibi beklediklerinden daha iyi bir sonuç ile karşılaşmış. Konvansiyonel beton duvarların sağladığı iç ve dış mekan arasındaki sıcaklık farkından daha iyi neticeler elde edilmiş. Bu da üretilen konutlardaki enerji verimliliğini de artırıyor.

Projeyi tasarımcısı Robert Bezeau ile konuştuk.


Plastik Şişe Köyü’nün fikri ilk olarak nasıl ortaya çıktı?

Robert Bezeau: Bocas del Toro’ya 2009 yılında geldim ve bir anda kendimi turistlerin sebep olduğu ve giderek büyüyen çöp problemine çözüm bulmaya çalışan bir halkın arasında buldum. Beş günlük bir tatilde 100.000 kişinin geldiğini varsayarsak, günlük turist sayısı 500.000 oluyor. Her kişinin de günde ortalama dört ya da beş içecek tükettiğini düşünürsek adanın zaten belirli olan sınırları ve kaynaklarında yıllık ortalama iki milyon şişe ile karşılaşıyorsunuz. Ben de bu şişeleri kullanarak ekolojik bir köy inşa etmeye karar verdim.

Proje süreci nasıl ilerliyor?

Robert Bezeau: Proje henüz başlangıç aşamasında, ilk fikirleri ise 5 Ağustos 2015’de oluşmaya başlamıştı. Tasarladığım metodun yüksek sıcaklığa ve rutubete nasıl tepki vereceğini görmek için 90 metrekarelik prototip bir konut inşa etmeye başladım. Benim için sürpriz olan, aslında sadece yeni bir mimari konsept yaratmış olmak değil, aynı zamanda dünya için bir tehdit haline gelen plastik şişelerle bir yalıtım tekniği yaratmış olmaktı.

Prototipler çoğaldıkça ben de metodumu yeniliyordum; çelik kafesleri 60 cm x 274 cm x 17 cm kalınlığına ve 120 ile 250 arasında boş plastik şişelerle dolu hale getirdim ki bu da çocukların oyun için inşa ettikleri yapılardaki hafif blok sistemlere benzetilebilir. Son aşamada ise paneller 2.5 santimetrelik beton katmanıyla kapatılıyor. Şimdiye kadar üç adet prototip inşa ettik ve önümüzdeki hafta iki katlı, 280 metrekarelik bir alana yayılan yeni bir konut inşasına başlıyoruz.

Her gün dört milyar şişe üretilmesi beni endişelendiriyor. Bunların yarısının geri dönüştürüldüğü varsayılırsa; bu, iki milyar şişenin gezegenimizin bir yerlerine atıldığı anlamına mı geliyor? Bu, aynı zamanda saniyede 23.000 şişenin “geri dönüştürülmeden” atıldığını mı bize söylüyor? Her yıl 730 milyar şişe gezegenimizin bir yerlerine mi bırakılıyor? Bütün bu şişeler nereye gidiyor? Gömülü toprak arazilerine, denizlere, sahillere, ormanlara mı? Büyüyen oranlarla birlikte gelecek nesile nasıl bir gezegen bırakacağız?

Amacım olan 120 konut inşasıyla her bir evde 15.000 plastik şişe kullanılacak ki bu da Panama adasındaki bir yıllık plastik şişe atıklarını etkisiz hale getirecek, toplamda 1.8 milyon şişe demek. Plastik Şişe Köyü’ndeki bir diğer amacım, bir Uluslararası Eğitim Merkezi inşa ederek insanları inşaat teknikleri hakkında ve plastik şişeleri geri dönüştürmede eğitmek.

Peki köy halkı projenin sonuçlarından memnun mu?

Robert Bezeau: Ada halkı projeyle gurur duyuyor ve süreci destekliyor. Köy halkı ise Temmuz ayında buraya taşınan ilk aile ile oluşmaya başlayacak aslında. İnanıyoruz ki daha bilinçli bireyler ve aileler “yeşil bir toplum”da yaşamak isteyecekler ve bahçe, elektrik için güneş çiftliği, yağmur için su depolama sistemleri gibi toplum yararına olan konularda birbirleriyle çalışmak isteyecekler.


Proje ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak ve Plastik Şişe Köyü için bağışta bulunmak isterseniz tıklayın.

Atık Şişelerden Köy İnşa Etmek üzerine 3 yorum;

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir