"Tasarla + İnşa Et" Atölyesi

Aktivist Mimarlık

Ahammad-al-muhaymin
Building Trust Bangladeş

Bangladeş, coğrafik ve iklimsel dokularıyla eşsiz bir kara parçası. Dokunun bu eşsizliği de muson yağmurları, sel, fırtına gibi doğal olaylardan kaynaklanıyor.

Bangladeş insanları ise tarihten bu yana doğal afetlerden kaynaklanan sorunlara yerel çözümler bulmaya çalışıyor. Şimdi, küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle birlikte bu doğal afetler, insan hayatını ve yerleşimlerini tehlikeye atan daha büyük felaketlere dönüşmeye başladı.

Aktivistler olarak, bu sorunla başa çıkmak ve güvensiz alanları koruyabilmek adına daha dirençli mimari çözümler üzerinde çalışıyoruz. Uluslararası Amerikan Üniversitesi’nden yeni mezun olan aktivist Afikul Juned, Bangladeş’in kıyı alanlarında bu konular üzerine bir araştırma yaptı ve sonrasında düşük bütçeli evler üzerine bir prototip geliştirdi. Daha sonra, onun önerisi üzerine, Bangladeş’in kıyı kentlerinden biri olan Kuakata’da 2016 yılının Ocak ayında BUET ve Building Trust International işbirliğinde “tasarla + inşa et” başlıklı bir atölye gerçekleştirdik. Afikul Juned’un öneri tasarımı Building Trust gönüllüleri ile birlikte geliştirildi ve alanda uygulandı. Böylece gönüllüler kendi elleriyle tayfun tehlikesine karşı tasarlama ve inşa etme deneyimi kazanmış oldu.


"Tasarla, İnşa Et" Atölyesi
"Tasarla, İnşa Et" Atölyesi

Atölyede öncelikle bir sunum gerçekleştirildi, sonrasında ise gönüllüler projenin yürütülmesi için alana götürüldü. Sonraki günlerde yerel halkın hayatı, yöresel mimari desenler, yerel malzemeler, tayfun ve diğer fırtınalara direnç sağlayan yerel ve doğaçlama inşa teknikleri hakkında bilgiler edindiler. Bütün bu süreç boyunca katılımcılar ve yürütücüler, yerel halkın yeni ve geliştirilmiş dirençli yapı teknikleriyle ilgili daha fazla bilgi edinebilmeleri için onlarla iletişim halindeydi.

tasarla

Bir sonraki çalışma, nehir bölgesindeki Char Evi, Bangladeş Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi ve Building Trust, Bangladeş üyelerinden olan Ahammad-Al-Muhaymin tarafından tasarlandı. Bangladeş’teki nehir bölgeleri, habitat için oldukça dinamik bir içeriğe sahip. Doğal afetlere rağmen yeniden bir habitat kurabilmek için sürekli bir mücadele halindeler. Yürütülen projenin strüktürel dayanıklılığını galvanizli trapez levhalarla sağlıyoruz. Bunun yanı sıra yerli, ucuz ve atık malzemeler de devam eden araştırmanın bir parçası oldu.

Char Evi

Özetlemek gerekirse, Building Trust’ın gerçekleştirdiği bu projelerin başarısı sadece belirli bir alanda yeni bir tasarımın uygulanması değildi. Bu araştırma projeleri, yerel malzemelerin geleneksel kullanımlarını ve doğal afetlere karşı eskiden beri devam eden kalıplaşmış teknikleri kırabilmek adına düşünmeye teşvik ediyor.

Char Evi

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir