bahce festivali

17. Uluslararası Bahçe Festivali

Organik enstalasyonlar, gizli bahçeler ve tarihi ormanlarıyla Kanada’nın Québec eyaletindeki tarihi Reford Bahçeleri, bu yıl 17. Uluslararası Bahçe Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Peyzaj mimarları, mimarlar, tasarımcılar ve görsel sanatçıların tasarladığı 26 interaktif bahçe ziyaretçileri keşfe çağırıyor. Yaz boyunca sürecek etkinlik, bu yıl geçici yerleştirmelere de ev sahipliği yapacak.

Kuzey Amerika’da düzenlenen bahçe festivallerine liderlik yapan etkinlik, 2000 yılından bu yana 150 bahçeyle ziyaretçileri buluşturdu. Festivalin en önemli özelliği ise Ulusal Sit Alanı’nda bulunması. Bu anlamda etkinlik, bir yanda tarihi bitki örtüsü bir yanda da modern bahçeler ile gelenek ve yenilik arasında yeni bir iletişim kuruyor.

1. Siyaha boyanan devrilmiş bir ağaç ile tasarlanan bahçe, bir ağacın doğaya yardım için bütün hayatı boyunca havadaki karbonu absorbe edişini anlatıyor. (Tasarım: Coache Lacaille Paysagistes)

Carbone

2. Bir ev planını yansıtan The House yerleştirmesi, üzerine bitkilerin sarılabileceği bir sistemle konut, duvar ve doğa ilişkisini sorguluyor. (Tasarım: Romy Brosseau, Rosemarie Faille-Faubert, Émilie Gagné-Loranger)

The House

3. Taş ve topraktan bir yansıma ve hayal mekanı olarak tasarlanan Le caveau, minimalizm kavramı üzerine kurgulanmış. (Tasarım: Christian Poules)

Le caveau

4. Ters çevrilmiş koni şeklinde tasarlanan Cyclops, merkezindeki dairesel açıklıktan gökyüzünü keşfe teşvik ediyor. (Tasarım: Craig Chapple)

cylops

5. Heykel ve peyzaj arasında bir yerde konumlandırılabilecek Tiilt çalışması, interaktif atmosferlere sahip peyzaj tasarımlarının eksikliğini vurguluyor. (Tasarım: Sean Radford ve Chris Wiebe)

Tiilt

Fotoğraflar: © Martin Bond

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir